Fyziológia bunky

Obsah

Cytoskelet

Cytoplazma buniek je spevnená elastickou, čiastočne kontraktibilnou sieťovinou, ktorá sa rozprestiera od cytoplazmovej membrány až po jadro. Táto sieťovina so všetkými súčasťami sa súhrnne nazýva cytoskelet. Cytoskelet sa skladá v podstate z troch sieťových systémov – mikrofilamentov, intermediarnych filamentov a mikrotubulov.

Mikrofilamenty majú priemerne hrúbku 4 – 7 nm. Nachádzame ich často v hustých konglomerátoch v mikroklkoch, pod cytoplazmatickou membránou, v pseudopódiách a pod. Základné mikrofilamenty sú zložené z aktínu – kontraktibilnej bielkoviny nachádzajúcej sa hromadne vo svaloch. V mikrofilamentoch cytoskeletu je označovaný ako cytoplazmaticky aktín. Myozín sa už podarilo dokázať v cytoplazme leukocytov, makrofágov trombocytov, hepatocytov a v iných bunkách. Intracelulárne pohybové mechanizmy si takisto vyžadujú prítomnosť energie z ATP a iónov Ca2+. Intermediárne filamenty svojou hrúbkou 6 – 13 nm predstavujú akýsi stred (intermediaritu) medzi mikrofilamentami a najhrubšími mikrotubulmi (20 – 40nm). Spravidla sú to nekontraktibilné filamenty, ktorým sa pri tvorbe cytoskeletu prisudzuje spevňujúca funkcia, pretože sú odolné voči ťahu a tlaku. Mikrotubuly tvoria systém jemných tubulov s hrúbkou 20 – 40 nm a s lúmenom 10 – 20 nm. Mikrotubuly sa utvárajú ako kvartérna štruktúra sférického proteínu – tubulínu.

Mikrotubuly sa nachádzajú prakticky vo všetkých typoch buniek, u prvokov i v mnohobunkových organizmoch. V nervových bunkách sa označujú ako neurotubuly. Ich hlavnou biologickou úlohou je utvoriť v bunke akúsi spevňujúcu kostru – cytoskelet. Mikrotubuly majú okrem spevňujúcej a štruktúrotvornej funkcie aj niektoré iné úlohy. Ukazuje sa, že sa zúčastňujú aj na zabezpečovaní toku tekutín v cytoplazme. Pravdepodobne sa zúčastňujú aj na transporte elektrolytov, o čom svedči aj ich veľmi hojná prítomnosť v axonoplazme nervových buniek.